Preotul și preoteasa din Mărgău, internați în spital cu COVID-19. Care este starea lor
Preotul Pavel Condrea, din comuna Mărgău, dar și preoteasa, sunt internați începând de luni seara la Spitalul de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca. Cei doi au fost depistați cu COVID-19 zilele trecute, dar starea de sănătate a preotesei s-ar fi deteriorat luni și a fost chemată o ambulanță în sprijin.
O ambulanță i-a preluat pe cei doi soți și i-a transportat, luni seara, la Spitalul de Boli Infecțioase din Cluj-Napoca.
Potrivit unor surse medicale, marți, starea celor doi soți era una stabilă.
FOCAR DE COVID-19 ÎN MĂRGĂU
Oficial, comuna Mărgău este în scenariul roșu. Rata de incidență a cazurilor a ajuns la 5,58/1.000 de locuitori.
Neoficial, numărul de cazuri ar putea să fie mult mai mare, dar oamenii refuză să se testeze.
În comunitate se vorbește despre faptul că virusul s-ar fi împrăștiat în urma unei înmormântări la care au participat multe persoane din București.
Citește și … Comuna Beliș intră în scenariul galben