Spitalul Huedin, pe un butoi cu pulbere. Directorul economic și-a dat demisia, medicii amenință că pleacă
Tensiunile din Spitalul Huedin au ajuns la cote inimaginabile din cauza actualei conduceri. Angajații spitalului, fie că vorbim despre personal medical sau administrativ, acuză conducerea de presiuni, lipsă de comunicare și de „apucături dictatoriale”. Este aceeași conducere care a dorit desființarea Camerei de Gardă. O posibilă calmare a spiritelor ar putea apărea după ședința Consiliului Local de vineri, când șefii de secție, medicii și personalul administrativ merg să se plângă de problemele pe care le întâmpină la locul de muncă.
Csilla Nistor, director economic, și-a dat demisia din funcția de conducere. Potrivit unor surse, la baza demisiei sale au stat mai mulți factori, dar și relația tensionată cu managerul Alina Simplicean. Aceleași surse susțin că Nistor era jignită de Simplicean și intimidată prin țipete. Csilla Nistor este prima persoană care părăsește o funcție de conducere în cadrul unității sanitare.
Medicii amenință că pleacă de la Huedin
Nemulțumiți de modul în care se desfășoară lucrurile în spital, tot mai mulți medici anunță că intenționează să plece de la Huedin. Asta și după ce Sabin Demea, membru în Consiliul de Administrație al Spitalului Huedin, a spus, printre alte neadevăruri, în fața consilierilor locali, că medicii pot să plece, pentru că „sunt o grămadă care stau la ușă să vină”.
„Alina are apucături dictatoriale. Urlă, jignește pe toată lumea. Pe ea nu o poți deranja cu orice, oricând, în folosul spitalului. Unele acte, spre exemplu, a cerut să-i fie duse la semnat o singură dată pe lună. Ori sunt unele documente care nu pot aștepta data la care are ea chef să semneze. Uneori te duci cu groază la Direcțiune, că nu știi în ce toane o prinzi”, spune o sursă din cadrul Spitalului Huedin.
Angajații spitalului, cu jalba-n proțap la Consiliul Local Huedin
Sătui de situația din spital, angajații merg vineri la ședința Consiliului Local. Pe de o parte, vor să se plângă de condițiile în care au ajuns să muncească, iar pe de altă parte vor să dezmintă unele date prezentate de Sabin Demea într-o altă ședință de Consiliu.
Fiind o ședință extraordinară, consilierii locali sunt cei care decid dacă îi lasă pe angajații spitalului să își spună doleanțele. Potrivit unor surse din rândul consilierilor, o parte dintre aceștia ar fi făcut deja scut în jurul Alinei Simplicean și ar fi cerut ca punctul referitor la spital să fie scos din discuție în lipsa unui referat.
Dacă subiectul privind spitalul va fi scos de pe ordinea de zi, angajații își vor putea spune punctul de vedere la următoarea ședință a Consiliului Local, care va avea loc în ultima vineri din lună.
Alina Simplicean poate trimite precizări referitoare la situație și acestea vor fi publicate.