Misiune contracronometru într-o comună din zona Huedin. O femeie a pus autoritățile pe jar cu gândurile sale
A fost misiune contracronometru pentru polițiști, jandarmi și salvamontiști, sâmbătă seara, în Negreni. Totul după ce o femeie din localitate a consumat alcool în exces, a băut medicamente și mai apoi a spus că merge în pădure să se sinucidă. Ea a fost găsită în viață, dar în stare de inconștiență.
Sâmbătă seara, în jurul orei 20:30, o femeie din Negreni a alertat autoritățile și a anunțat că mama sa, în vârstă de 71 de ani, a dispărut de acasă. În plus, reclamanta a menționat că femeia a consumat alcool și a băut pastile pentru a se sinucide. Polițiștii au mai aflat că bătrâna a luat drumul pădurii.
MOBILIZARE RAPIDĂ, CĂUTĂRI PRIN PĂDURE
În scurt timp, polițiștii Secției 8 Poliție Rurală Huedin s-au mobilizat și, alături de jandarmi și salvamontiștii de la Salvamont Vlădeasa, au pornit căutările. La aproximativ două ore de la sesizare, în jurul orei 22:30, femeia a fost găsită la 2 kilometri de casă și la aproximativ 600 de metri de un drum forestier.
Bătrâna zăcea inconștientă, dar era în viață, astfel că au fost alertate și serviciile de urgență. Un echipaj SMURD, de prim ajutor, de la Huedin, a ajuns la Negreni și a preluat-o pe aceasta. În același timp, alt echipaj SMURD, cu medic, pleca din Cluj-Napoca spre Huedin. În apropiere de Huedin s-au întâlnit cele două echipaje medicale și au făcut transferul pacientei.
Femeia a fost transportată în cele din urmă la Unitatea de Primiri Urgențe Cluj-Napoca. Potrivit medicilor din UPU, aceasta a ajuns în unitatea medicală în formă agravată.
Nu ar fi pentru prima dată când femeia pune autoritățile pe jar. În urmă cu aproximativ 10 ani, ea ar mai fi plecat de acasă cu aceleași gânduri suicidare. În ambele situații, atunci și acum, înainte de plecare, ea ar fi spus că suferă de depresie.
La misiunea de salvare au participat 4 polițiști de la Secția 8 Poliție Rurală Huedin, 4 jandarmi și 4 salvamontiști de la Salvamont Vlădeasa.
