FOTO/VIDEO – Bătaia de joc continuă pe drumurile județene din zona Huedin. IREAL! Drumarii plătiți din bani publici îi sfidează și pe POLIȚIȘTI
Drumarii de la Maxi Prest RCE SRL continuă bătaia de joc pe drumurile județene din zona Huedin. Este gheață pe mai multe sectoare de drum, iar ei nu sunt nicăieri. Au ajuns să nu le pese de amenzi și îi sfidează până și pe polițiști. Până în prezent firma, agreată de Consiliul Județean Cluj, instituție condusă de Alin Tișe, a primit aproximativ 15 amenzi. Degeaba.
Văleni, Mănăstireni, Bologa, Leghia, Ardeova, Dretea, Mărgău și Rchițele sunt doar câteva localități unde drumurile sunt adevărate patinoare. Drumarii nu și-au făcut apariția sâmbătă dimineața, în ciuda faptului că vineri seara au mai primit două sancțiuni pentru evenimentul nefericit de la Leghia și pentru drumul Dângău – Agârbiciu.

Ciudat este că reprezentanții firmei au ajuns să-i sfideze și pe polițiști. Oamenii legii constată și sancționează, dar nu se întâmplă nicio schimbare. Cel mai probabil firma are sprijin politic de la Consiliul Județean Cluj, altfel nu se explică lipsa de reacție. O altă posibilă explicație ar putea fi că situația operativă din zona de munte este o „pălărie” prea mare pentru logistica acestei societăți.
„Polițiștii rutieri din cadrul Poliției orașului Huedin au acționat în scopul prevenirii elementelor rutiere pe raza de competență, astfel că la data de 20 ianuarie a.c, au fost aplicate două sancțiuni contravenționale în valoare de 16.500 de lei și 8.250 de lei administratorul sectoarelor de drum DJ103K – Leghia, respectiv DJ108C – Dângău – Aghirbiciu, pentru nerespectarea obligației de a asigura viabilitatea drumului, în contextul constatării unui strat de gheață și polei pe porțiuni ale drumurilor precizate”, precizează reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Cluj.
LEGEA IGNORATĂ, POLIȚIȘTII SFIDAȚI
Până în prezent, doar în acest sezon, Maxi Prest RCE SRL a primit sancțiuni în valoare de aproximativ 100.000 de lei de la polițiștii din Huedin. Aparent, firma face profit suficient din”deszăpezire” încât își permite să plătească.
Pe zona Huedin, precizează surse, doar două utilaje de deszăpezire ar acționa.
După incidentul de la Leghia, de vineri seara, când o mașină de deszăpezire a patinat și a scos un autocar în afara părții carosabile, un alt utilaj de la aceeași firmă a părăsit drumul la Mărgău.
La Leghia 50 de persoane au răbdat frig aproximativ două ore. Autoritățile au ajuns târziu, că vorbim de reprezentanții CJ Cluj cu alte utilaje sau ISU Cluj. Primii care au ajuns la fața locului au fost polițiștii. Oamenii legii au permis femeilor și copiilor, pe rând, să stea în autospeciala de poliție pentru a se încălzi.
Pentru mai multe știri despre activitatea firmei Maxi Prest RCE SRL, plătită din bani publici pentru un serviciu public, click AICI.





