Ultimate magazine theme for WordPress.

Peste 330.000 fermieri au depus deja Cereri Unice de Plată

0 178

Agenţia de Plăţi şi Intervenţie pentru Agricultură (APIA) informează că în cadrul Campaniei de primire a cererilor unice de plată pentru anului 2022, în perioada 1 martie – 1 aprilie, s-au primit un număr de331.398 cereri pentru o suprafață de1.873.100,60 hectare.

Completarea Cererilor unice de plată se realizează accesând site-ul APIA www.apia.org.ro, respectiv link-ul aplicației IPA-Online http://lpis.apia.org.ro, iar descrierea amănunțită a utilizării aplicației se găsește în ghidul de utilizare al acesteia care poate fi accesat prin butonul Asistență.

Reamintim fermierilor că se va completa o singură Cerere Unică de Plată, chiar dacă se utilizează suprafețe de teren în diferite localități sau județe. De asemenea, începând din acest an fermierii pot semna cererea de plată folosind semnătura electronică.

Documentele care se atașează la dosarul Cererii unice de plată și modificările aduse acesteia (copie CI/BI/pașaport/certificat de înregistrare la ONRC/ certificat de înregistrare fiscală, dovadă cont bancar activ) se transmit prin mijloace electronice, către Centrele județene și locale ale APIA de care aparțin fermierii.

Informațiile detaliate pentru accesarea fiecărei scheme de plată/măsuri de sprijin, hărțile și listele cu UAT-urile eligibile pentru măsurile de dezvoltare rurală, dar și ghidurile adresate fermierilor, pot fi consultate pe site-ul Agenției.

În conformitate cu prevederile OMADR nr.46/25.02.2022 privind aprobarea formularului – tip al cererii unice de plată pentru anul 2022, Campania de depunere a Cererilor Unice de Plată se va încheia la data de 16 mai 2022.

În Anexă poate fi consultată situația depunerii cererilor unice de plată pentru Campania 2022, structurată pe fiecare județ, număr de fermieri și suprafața solicitată la plată.

Stadiul Campaniei de primire a Cererii Unice de Plată pentru anul 2022

JudețNumăr de cereri primiteSuprafața realizată (ha)
ALBA9.15140.873,19
ARAD8.78174.101,19
ARGEȘ10.21963.179,74
BACĂU7.96031.808,24
BIHOR13.57670.630,15
BISTRIȚA-NĂSĂUD12.39048.725,99
BOTOȘANI10.75340.359,61
BRĂILA4.79135.156,85
BRAȘOV6.09832.588,83
BUCUREȘTI225976,66
BUZĂU7.06143.112,5
CĂLĂRAȘI2.44449.359,12
CARAȘ-SEVERIN7.69137.892,71
CLUJ15.00653.095,74
CONSTANȚA4.01482.518,08
COVASNA5.78321.868,96
DÂMBOVIȚA10.91534.243,7
DOLJ9.90755.219,9
GALAȚI6.54837.085,79
GIURGIU5.08529.234,35
GORJ6.76320.425,13
HARGHITA9.77652.570,8
HUNEDOARA8.26941.014,76
IALOMIȚA2.70149.262,39
IAȘI7.62531.148,31
ILFOV6733.705,35
MARAMUREȘ16.63356.965,32
MEHEDINȚI7.92430.441,93
MUREȘ7.45942.062,7
NEAMȚ10.23932.750,17
OLT10.20967.370,45
PRAHOVA3.89214.305,62
SĂLAJ9.57335.255,47
SATU-MARE8.14670.265,44
SIBIU4.86928.523,91
SUCEAVA18.25654.181,99
TELEORMAN4.23256.145,23
TIMIȘ8.19111.5979,94
TULCEA3.20986.785,01
VÂLCEA8.74919.470,67
VASLUI7.33849.195,51
VRANCEA8.27433.243,2
TOTAL331.3981.873.100,60
Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.