Ultimate magazine theme for WordPress.

Bărbat arestat la Huedin. În toiul nopții a intrat peste o tânără, a agresat-o și i-a luat copilul cu forța. Alți doi complici sunt sub „lupa” polițiștilor

0 2.878

Miercuri, 20 octombrie, polițiștii Compartimentului de Investigații Criminale Huedin au dispus reținerea pentru o perioadă de 24 de ore a trei bărbați de 22 și 23 de ani, cercetați sub aspectul comiterii infracțiunilor de lovire sau alte violențe, lipsirea de libertate în mod ilegal și violare de domiciliu. Unul dintre ei a fost arestat astăzi de Judecătoria Huedin. Este vorba despre Florin Lingurar, din localitatea Sărata, comuna clujeană Panticeu.

În noaptea de marți spre miercuri, în jurul orei 01:10, cei trei s-ar fi deplasat în orașul Huedin, pe strada Fildului, la locuința unei femei în vârstă de 19 ani. Unul dintre bărbați, fost concubin al femeii, ar fi agresat-o fizic pe aceasta și ar fi luat cu el un minor în vârstă de 1 an și 9 luni, ulterior părăsind imobilul. Copilul este al celor doi.

În urma investigațiilor demarate în mod operativ și în baza sprijinului obținut din partea polițiștilor dejeni și a luptătorilor din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, în cursul aceleiași zile bărbații au fost identificați pe raza comunei Panticeu, din județul Cluj.

Joi, cei trei au fost prezentați la Parchetul de pe lângă Judecătoria Huedin. Doi dintre bărbați au fost plasați sub control judiciar de către procurori. Concubinul tinerei, adică Florin Lingurar, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile.

„Admite propunerea PJH şi, în consecinţă: Dispune arestarea preventivă a inculpatului LF- zis „A”, … cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de lovirea sau alte violenţe, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 193 alin. 2 Cod pen şi violare de domiciliu, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 224 alin. 1 şi 2 Cod pen., cu aplicarea art. 38 alin. 1 şi art. 77 lit. a) Cod penal, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 21.10.2021 şi până la data de 19.11.2021 inclusiv. Onorariul avocatului din oficiu GFC– pentru inculpat, în cuantum de 313 lei, conform delegaţiei nr. 93/21.10.2021 se va elibera din fondurile speciale ale Ministerului Justiţiei. În temeiul art. 275 alin. 3 Cod proc.pen., cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la pronunţare, care se depune la Judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Huedin. Dată şi pronunţată în Camera de consiliu azi, 21.10.2021, ora 17,15, în prezenţa procurorului, a inculpatului şi a apărătorului din oficiu”, se arată în Încheierea Judecătoriei Huedin.

Odată cu depistarea bărbaților a fost găsit și minorul, în cauză fiind efectuate demersurile necesare astfel încât copilul a fost înapoiat mamei.

Spune ce crezi

Adresa de email nu va fi publicata

Time limit exceeded. Please complete the captcha once again.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.